Jak je to s návštěvností CHKO Poodří

Severní část CHKO mezi Ostravou a Studénkou je navštěvována podstatně více, krátkodobá rekreace je zde intenzivní a dosahuje mnoha desítek tisíc návštěvníků ročně. Není se čemu divit, vždyť necelá desetina území CHKO leží přímo na území čtvrtmilionového města Ostravy. Také se tu nachází většina přírodních rezervací, rybníků a stezek. Návštěvnost často překračuje únosnost území a musí být usměrňována. Nejvíce zatíženými jsou národní přírodní rezervace Polanská niva, přírodní rezervace Rezavka a přírodní rezervace Kotvice.

Jih je oproti tomu více zemědělský, vodní plochy téměř chybí a během dne tu potkáte jen pár lidí. Roční návštěvnost tvoří pouze jednotky tisíců návštěvníků. Je to dobře, nebo špatně? Přírodě okolo nás přítomnost velkého množství lidí určitě neprospívá. To ovšem neznamená, že bychom ji nemohli chodit do Poodří obdivovat. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla. Držet se značených stezek, respektovat zákazy a upozornění Správy CHKO, nedělat zbytečný hluk a nenechávat v přírodě odpadky.

Jak se chovat v přírodě?

Kam v Poodří?

Co tedy Poodří návštěvníkům nabízí? Od roku 2014 se Správa CHKO intenzivně věnuje výměně a modernizaci značení a výstavbě informačních prvků. Panely a cedule jsou nyní umístěny na přístupových cestách do všech rezervací.

Vybudováno bylo hned několik naučných stezek. Stezka v přírodní rezervaci Kotvice má dlouhou historii sahající až do 80. let minulého století. V současné době ji pod názvem „Kotvice – putování krajinou proměn“ tvoří devět originálních panelů z přírodního dřeva mezi Novou Horkou a Pasečným mostem u Studénky. Přímo na stezce byla vybudována ptačí pozorovatelna.

Naučnou cyklostezku Okolo Poodří si můžete projet po východní hranici CHKO od Ostravy až po Jeseník nad Odrou. Na osmi panelech vám ukáže všechny přírodní a krajinné fenomény Oderské nivy. Stezka z velké části kopíruje mezinárodní cyklotrasu Greenways z Krakova do Vídně. Celé Poodří je protkáno sítí nenáročných turistických a cyklistických tras.

V jižní části CHKO mezi Jeseníkem a Suchdolem nad Odrou je vybudována stezka Krajinou povodní. Netradiční panely postavené z naplaveného dřeva jsou plné zajímavostí a zaujme i jejich hravá komiksová grafika.

V národní přírodní rezervaci Polanská niva u Ostravy je od roku 2019 vyznačena stezka dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Návštěvnost tady dlouhodobě přesahovala únosnost území. Proto Správa CHKO přistoupila k vyznačení této „legální“ trasy skrze národní přírodní rezervaci. Turisté i cyklisté teď přesně vědí, kam mohou a kam nemohou vjíždět či vstupovat. Trasa je navržena tak, aby byl vliv přítomnosti návštěvníků na přírodu co možná nejmenší. Je doplněna řadou informačních prvků, zábran a směrovek.

Všechny naučné stezky

Tipy na výlety do Poodří

Dům přírody

Dům přírody Poodří - návštěvnické středisko při záchranné stanici živočichů v Bartošovicích - byl otevřen v roce 2014. Dnes jej ročně navštíví na 15 000 návštěvníků. Prohlídkový okruh doplněný četnými herními prvky je přizpůsoben dětským návštěvníkům. Součástí je i expozice živých zvířat – pacientů záchranné stanice. Dům přírody pořádá v průběhu roku řadu akcí pro veřejnost ve spolupráci se Správou CHKO Poodří a dalšími partnery v regionu. Provozovatelem je Český svaz ochránců přírody Nový Jičín ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

Dům přírody Poodří