null Zachraňujeme mokřad!

AOPK ČR, Správa CHKO Beskydy

Zachraňujeme mokřad!

4. 7. 2024

Co je malé, to je milé – takový je i mokřad na lokalitě Pod Zvonovým, o který se začali starat žáci 6. třídy základní školy ve Valašské Bystřici.

Luční mokřad, který byl snad celé desetiletí neklizený, loni na podzim vysvobodili od náletů dřevin a spleti ostružiníků a ještě ho stihli pokosit a odklidit seno. Začátkem června je nejvyšší čas na zhodnocení loňské práce!

Sešli jsme se, mokřad jsme si prohlédli a ukázali si rostliny, které jsou výbornými indikátory kvality mokřadu (přítomnost orchidejí, suchopýru úzkolistého, nízkých ostřic...). Povídali jsme si o významu malých mokřadů v krajině a o tom, co to vlastně mokřady jsou, jakou mají úlohu v rámci malého vodního cyklu a proč je zadržování vody v krajině důležité i pro nás lidi, kteří v ní žijeme. Snažili jsme si představit, kolik je 9000 l vody/10 m2. Až tolik prý pořádný mokřad (rašeliniště) může zadržet vody! Pro snazší představu – na pastviny vozíme plastovou nádrž s vodou pro dobytek, která má objem 1000 l. Vymezili jsme si tedy plochu 10 m2 a na ni imaginárně postavili devět takových nádrží.
Žáci už také ví, že na mokřady je vázána největší skupina našich ohrožených druhů rostlin a živočichů. Na závěr jsme společně v rojnici počítali prstnatce májové – na našem malém mokřadu jsme napočítali celkem 98 rostlin! Prstnatec májový je vzácná mokřadní orchidej s růžovo-fialovými květy a skvrnitými ("gepardími") listy.

Zhruba za měsíc, kdy mokřad odkvetl, přišel čas na jeho pokosení. Hodně času zabralo také shrabání a odnesení travní hmoty, vykopávání výmladků a spálení loňských větví. Aby mokřad pěkně kvetl i v dalších letech, prstnatce májové s dozrávajícími tobolkami zůstaly neposečené. Žáci už mají naplánované další podzimní práce a těší se, jak jejich mokřad příští jaro zase krásně pokvete!

Foto: M. Popelářová, M. Havlena

Žáci základní školy počítají prstnatce májové.

Počítání prstnatců májových v rojnici.

Sečení mokřadu.

Sečení mokřadu.

Odnášení posečené hmoty.

Odnášení posečené travní hmoty.

Vykopávání výmladků.

Vykopávání výmladků.

Prstnatec májový - mokřaní orchidej.

Prstnatec májový - mokřadní orchidej.