null Račí mor na řece Morávce v Beskydech

AOPK ČR, Správa CHKO Beskydy

Račí mor na řece Morávce v Beskydech

26. 8. 2024

V srpnu 2024 byl na řece Morávce v Beskydech potvrzen výskyt račího moru. Nebezpečného onemocnění, které je smrtelné pro původní evropské druhy raků, v tomto případě raka říčního. Zasaženy byly stovky až tisíce jedinců tohoto vzácného korýše, který je v České republice zařazen mezi kriticky ohrožené druhy.

Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj (KVS SVS pro MSK) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) odebrala vzorky uhynulých raků a po potvrzení nákazy bylo stanoveno ochranné pásmo a vydáno mimořádné veterinární opatření.

Pro zamezení šíření račího moru nařídila Krajská veterinární správa ve vymezeném ochranném pásmu přísná omezení. Zakazuje se přemísťování ryb a dalších vodních živočichů z ochranného pásma do jiných vodních toků nebo uzavřených vod. Po lovu ryb, nebo jakémkoli jiném pohybu ve vodním toku ve stanoveném ochranném pásmu, je nutné provést očistu a dezinfekci či dokonalé vysušení rybářského či jiného náčiní, holínek, pracovních strojů apod. Při důsledném dodržování těchto pokynů se významně sníží riziko přenosu onemocnění na další vodní plochy.

Ochranné pásmo je na řece Morávka stanoveno od parkoviště Velké Lipové (obec Morávka) po soutok Morávky s přítokem Bahno (obec Nižní Lhoty). Do ochranného pásma je dále zahrnuta také řeka Mohelnice až po soutok s Jestřábím potokem (obec Krásná) a preventivně také některé další menší přítoky, jako je např. potok Vlaský nebo potok Malý a Velký Lipový. V ochranném pásmu umístili pracovníci AOPK ČR, regionální pracoviště Moravskoslezské, varovné cedulky s informacemi o nákaze a o uvedených opatřeních.

„Račí mor je onemocnění způsobené oomycetou Aphanomyces astaci, organismem podobným plísni. Patogen způsobuje úhyny celých populací původních evropských druhů raků, kteří nejsou vůči nemoci odolní, a účinná léčba prozatím neexistuje. Nákaza se do ČR dostala s nepůvodními severoamerickými druhy raků (především rakem signálním a rakem pruhovaným), kteří jsou proti nemoci odolnější, nákaza pro ně většinou není letální a stávají se tak přenašeči. K šíření račího moru však nemusí docházet pouze bezprostředním kontaktem s nakaženými nepůvodními druhy raků, ale také přesunem vody obsahující zoospory nemoci, nebo nedokonalou dezinfekcí či vysušením rybářských pomůcek, obuvi, strojů apod., které se dostaly do kontaktu s račím morem“ - popisuje zooložka Veronika Kornová.

Pokud máte podezření na račí mor nebo jste přímo objevili uhynulé raky v Beskydech či na území Moravskoslezského kraje - s jedinci nemanipulujte a kontaktujte Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Moravskoslezské: E: moravskoslezske@nature.cz; T: 951 425 401.

Upozornění na výskyt račího moru.

upozornění na výskyt račího moru

Cedulky informující o výskytu račího moru umístěné v terénu.

upozornění na výskyt račího moru - cedulky instalované v terénu