Krajinou Velkých Karlovic - Beskydy

null Krajinou Velkých Karlovic

Tip na výlet

Krajinou Velkých Karlovic

  • Délka: 12 km
  • Typ: pěší
  • Obtížnost: lehká
Stádo ovcí.

Vydejte se s dětmi na procházku valašskou krajinou jedné z největších obcí v České republice.

Valašská obec Velké Karlovice patří k těm nejmalebnějším místům v CHKO Beskydy. Přesvědčit se o tom můžete na jedné z tras, které jsme pro vás ve spolupráci s Mlékárnou Kunín vybrali. Trasa Velké Karlovice (Javorníček - Koncová) začíná ve středu obce u informačního centra a Karlovského muzea s památnou lípou. O kousek dál se nachází dominanta obce - dřevěný barokní kostel Panny Marie Sněžné z 18. století. Ten je chráněn jako kulturní památka a unikátní je svým architektonickým řešením - byl totiž vystavěn ve tvaru řeckého kříže. Údolím Pluskovec budete pokračovat dále po žluté turistické značce, která vás zavede ke galerii dřevěných soch od místních valašských řezbářů a první ze tří kapliček, u kterých se na své cestě za poznáním můžete zastavit.

Trasa dále vede přes les až na odlesněný hřeben Javorníčku s krásnými výhledy do krajiny. Právě tady má hlavní slovo příroda a hospodář. Květnaté louky a orchideje by tady bez lidí totiž nebyly. Bez pravidelného kosení by brzy ustoupily lesu a krajina by byla méně pestrá. Na své cestě však narazíte i na jalovcové pastviny . I těch však ubývá a s nimi mizí nejen dechberoucí výhledy, ale i některé rostliny a hmyz. Vy však ještě budete mít příležitost ochutnat jejich modré plody, tzv. jalovčinky. Nezapomeňte však na hřebeni odbočit na zelenou turistickou značku, která vás zavede zpět do centra obce.

Autoři fotografií: Jaroslav Műller, František Jaskula

Více o výletu

Při svých cestách prosíme, buďte k přírodě ohleduplní. Postačí k tomu jen pár zásad. Více o tom, jak se chovat v přírodě se můžete dozvědět z krátkých videí o rodině Veverkových.

Další výlety:

www.snamidoprirody.cz

Galerie

Vzrostlá lípa u muzea.
Rozkvetlý jas.
Rozkvetlý jas.