CHKO Beskydy dnes slaví 50 let existence - Beskydy
Aktuality a akce
null CHKO Beskydy dnes slaví 50 let existence
CHKO Beskydy dnes slaví 50 let existence
30. 3. 2023
Před padesáti lety byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Beskydy. Od těžkých začátků v době socialismu přes oporu v zákoně a Evropské unii směřuje dále k ochraně prostředí pro divokou přírodu a zároveň krajiny pro obyvatele, hospodáře i turisty.
CHKO Beskydy (podle přípravných návrhů „Beskydy a Valašsko“) zahrnuje vzhledem ke své značné rozloze (největší v České republice – viz pozn. 1) dva zcela odlišné krajinné celky. V severní části převážně zalesněný masiv Moravskoslezských Beskyd se svými údolími a nelesními enklávami, na jihu nižší a krajinářsky pestřejší část Vsetínských vrchů a Javorníků, etnograficky zvanou Valašsko. Najdeme zde rozsáhlé lesy i cenné zbytky pralesovitých porostů s řadou druhů ptáků a tolik diskutovaných velkých šelem i nepřístupné jeskyně. Také louky a pastviny s jalovci, orchidejemi a vzácnými motýly…
Vznik CHKO stanovil Výnos Ministerstva kultury České socialistické republiky z 5. března 1973, účinný k 30. 3. 1973. Účelem nebyla konzervace krajiny, ale udržitelný rozvoj. Pro tým prvních pracovníků nebylo vůbec jednoduché prosazovat zájmy ochrany přírody. Nejen kvůli velikosti a rozlišnosti území, ale také vývoji krajiny v době socialismu. „Velmi pomalu rozšiřovaný kolektiv pracovníků Správy se postupně seznamuje s rozsáhlým územím, pracuje na „evidenci“ přírody a přibližuje obecním úřadům zájmy ochrany přírody.“ Vzpomíná na začátky Jan Petřvalský, který byl později také vedoucím Správy CHKO Beskydy.
V tomto období vrcholil rozvoj družstevního hospodaření. Přinesl plošné meliorace s vysoušením mokřadů, scelování pozemků spojené s rušením mezí a remízků. Mizelo drobné hospodaření a nastal odliv obyvatel do center obcí. Lesy byly postiženy imisemi z okolního průmyslu a objevil se enormní tlak na zajištění rekreace pracujících. Masově se rozvíjela chatová výstavba, budovala se podniková rekreační střediska, nastalo období hromadných akcí – turistické pochody, srazy mládeže…
Zásadní změna přišla s přijetím Zákona č. 114/92 Sb. O ochraně přírody a krajiny, který přenáší na Správu CHKO řadu pravomocí ve prospěch ochrany přírody. V souvislosti se vstupem do Evropské unie pak dochází k budování celoevropské sítě Natura 2000. CHKO Beskydy získává statut evropsky významné lokality (EVL) a jsou zde vyhlášeny 2 ptačí oblasti – Beskydy a Horní Vsacko.
„Vznik CHKO změny ve využití krajiny nemohl úplně zastavit. Mohl však poskytnout čas na hledání možností a zabránit největším problémovým záměrům, jako by bylo spuštění těžby uhlí. Později mohl nabídnout alternativy v lesním i zemědělském hospodaření podpořené dotacemi.“ Zhodnotil František Jaskula, současný ředitel regionálního pracoviště AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy (pozn. 2).
Že snad bylo vyhlášení CHKO dobrým krokem, svědčí 60 přírodních památek a rezervací, přežívající množství vzácných druhů rostlin a živočichů, realizace zajímavých projektů (pozn. 3), ale také spolupráce s lesními a zemědělskými hospodáři. Potvrzuje to i množství turistů, které do Beskyd lákají nejen tradice a folklór, ale právě zdejší jedinečná krajina.
„Jeden z největších cílů vidím v potřebě změnit přesvědčení, že CHKO nepatří jen ochranářům, ale měla by být vlastní i zdejším obyvatelům.“ Zamýšlí se na závěr Jan Petřvalský.
Pozn. 1) Chráněná krajinná oblast Beskydy – založena: 1973, rozloha: 1200 km2, počet obcí: 67, počet maloplošných zvláště chráněných území: 60.
Pozn. 2) Od roku 2006 je Správa CHKO Beskydy jedním z regionálních pracovišť (RP) Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR).
Pozn. 3) Například projekt Ze života hmyzu, Ryby a bagry, Zadržování vody v lese, založení Beskydské oblasti tmavé oblohy
Autoři fotografií: Marie Popelářová, František Jaskula