Odebírat RSS
mýval severní
2. 2. 2023

Prodloužení možnosti registrace živočichů z unijního seznamu

Se zvířaty, která jsou na tzv. unijním seznamu invazních nepůvodních druhů, se nesmí obchodovat, nesmí se převážet, množit, chovat a především vypouštět do přírody. Ti, kdo mají tyto druhy doma, je mohou nechat dožít. Podmínkou je registrace pomocí jednoduchého online formuláře. Termín pro registraci se nyní prodloužil do konce března.

Celý článek O násProdloužení možnosti registrace živočichů z unijního seznamu
Krajina Božídarského rašeliniště.
1. 2. 2023

Zítra je Světový den mokřadů. Jejich obnově pomáhají i dotace.

Světový den mokřadů má připomenout, proč je potřeba bažiny, slatiny, rašeliniště, pobřežní pásma rybníků, lužní lesy, nivy řek, mrtvá ramena, tůně, zaplavované louky či prameniště chránit [1]. V České republice se za posledních sto let zkrátila celková délka říční sítě o 30 %, rozloha niv a mokřadů klesla o 80 %.

Celý článek O násZítra je Světový den mokřadů. Jejich obnově pomáhají i dotace.
Plocha s kukačkami.
1. 2. 2023

Pečujeme o kukačky! Za odměnu nám sice nezakukají, ale nádherně pokvetou.

Vstavač kukačka nemá nic společného se stejnojmenným ptákem nebo hodinami. Tyto rostlinky vykvétají v květnu a svými lodyhami převyšují okolní travní porost. Zkrátka vykukují. Dříve byly zcela běžným a hojným druhem, proto se také nazývaly vstavač obecný. Dnes rostou jen na několika málo místech v Česku a jsou řazeny mezi druhy kriticky ohrožené. Více než 80 % lokalit, kde se kukačky ještě v první polovině 20. století vyskytovaly, bylo ztraceno opuštěním od tradičního hospodaření. Dnes zbývá přibližně 150 lokalit. V CHKO České středohoří roste vstavač kukačka jen v přírodní rezervaci Bohyňská lada. Je proto skvělé, že v letošním roce došlo ke schválení regionálního akčního plánu, který pomůže s péčí o tuto orchidej.

Celý článek O násPečujeme o kukačky! Za odměnu nám sice nezakukají, ale nádherně pokvetou.
sršeň asijská (www.nonnativespecies.org)
31. 1. 2023

Konference k sršni asijské

Sršeň asijská je druh, který se prvně objevil v Evropě v roce 2004 a od té doby se od místa prvního výskytu (jihozápadní Francie) šíří kontinentem. Již bylo hlášeno několik výskytů v Německu a je tedy pravděpodobné, že dříve či později se objeví i u nás. Informace o sršni lze získat na plánované konferenci, která proběhne 23. února v Praze.

Celý článek O násKonference k sršni asijské
Pastevecký pes ČSOP Libosváry na pastvě se zvířaty.
18. 1. 2023

Hotovo: k dispozici je druhá kompletní revize standardu k ochraně hospodářských zvířat před útoky velkých šelem

Popisuje doporučená ochranná opatření, která vycházejí z úspěšné praxe v České republice i v Evropě. Nově definuje například parametry pro volnou pastvu hospodářských zvířat či pro práci pasteveckých psů.

Celý článek O násHotovo: k dispozici je druhá kompletní revize standardu k ochraně hospodářských zvířat před útoky velkých šelem
Vypuštěný vlk po srážce s autem.
18. 1. 2023

Krušnohorský vlk se vrací do přírody

Vlk, který byl v září nalezen sražený v silničním příkopu poblíž Horní Blatné v Krušných horách, byl po rekonvalescenci vypuštěn do přírody. Tomuto rozhodnutí předcházelo detailní zhodnocení zdravotního stavu veterináři, konzultace jeho chování s experty na obdobné případy ze zahraničí a analýza DNA k určení příslušnosti ke konkrétní krušnohorské smečce. Vlkovi byl nasazen telemetrický obojek, který umožňuje sledování jeho pohybu.

Celý článek O násKrušnohorský vlk se vrací do přírody