Pastva na Jizerce
V osadě Jizerka probíhá na dlouhodoběji neudržovaných loukách pastva, jejímž cílem je vrátit loukám druhovou pestrost. Opatření je součástí projektu LIFE Jedna příroda a je financováno z Programu péče o krajinu.
Celý článekV osadě Jizerka probíhá na dlouhodoběji neudržovaných loukách pastva, jejímž cílem je vrátit loukám druhovou pestrost. Opatření je součástí projektu LIFE Jedna příroda a je financováno z Programu péče o krajinu.
Celý článek O násPastva na JizerceJiž popáté byly uděleny Ceny AOPK ČR. V kategorii Počin cenu získal docent Tomáš Vrška a Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny za rozvíjení zásad přírodě blízkého hospodaření v teorii i praxi. Cenu v kategorii Osobnost si odnesl za celoživotní práci profesor Bedřich Moldan.
Celý článek O násOcenění pro péči o lesy ve Křtinách a celoživotní práci pro příroduPrávě vyšlo nové číslo Arniky 2/2022. Je k dispozici na pravidelných distribučních místech a volně ke čtení je i na webu.
Celý článek O násVyšlo nové číslo časopisu ArnikaSe zvířaty, která jsou na tzv. unijním seznamu invazních nepůvodních druhů, se nesmí obchodovat, nesmí se převážet, množit, chovat a především vypouštět do přírody. Ti, kdo mají tyto druhy doma, je mohou nechat dožít. Podmínkou je registrace pomocí jednoduchého online formuláře. Termín pro registraci se nyní prodloužil do konce března.
Celý článek O násProdloužení možnosti registrace živočichů z unijního seznamuSvětový den mokřadů má připomenout, proč je potřeba bažiny, slatiny, rašeliniště, pobřežní pásma rybníků, lužní lesy, nivy řek, mrtvá ramena, tůně, zaplavované louky či prameniště chránit [1]. V České republice se za posledních sto let zkrátila celková délka říční sítě o 30 %, rozloha niv a mokřadů klesla o 80 %.
Celý článek O násZítra je Světový den mokřadů. Jejich obnově pomáhají i dotace.Vstavač kukačka nemá nic společného se stejnojmenným ptákem nebo hodinami. Tyto rostlinky vykvétají v květnu a svými lodyhami převyšují okolní travní porost. Zkrátka vykukují. Dříve byly zcela běžným a hojným druhem, proto se také nazývaly vstavač obecný. Dnes rostou jen na několika málo místech v Česku a jsou řazeny mezi druhy kriticky ohrožené. Více než 80 % lokalit, kde se kukačky ještě v první polovině 20. století vyskytovaly, bylo ztraceno opuštěním od tradičního hospodaření. Dnes zbývá přibližně 150 lokalit. V CHKO České středohoří roste vstavač kukačka jen v přírodní rezervaci Bohyňská lada. Je proto skvělé, že v letošním roce došlo ke schválení regionálního akčního plánu, který pomůže s péčí o tuto orchidej.
Celý článek O násPečujeme o kukačky! Za odměnu nám sice nezakukají, ale nádherně pokvetou.Sršeň asijská je druh, který se prvně objevil v Evropě v roce 2004 a od té doby se od místa prvního výskytu (jihozápadní Francie) šíří kontinentem. Již bylo hlášeno několik výskytů v Německu a je tedy pravděpodobné, že dříve či později se objeví i u nás. Informace o sršni lze získat na plánované konferenci, která proběhne 23. února v Praze.
Celý článek O násKonference k sršni asijskéVzdělávací cyklus odborných přednášek a terénních exkurzí vás seznámí s vybranými evropsky významnými lokalitami.
Celý článek O násPřírodou Pardubicka za Naturou 2000Od 1. 1. 2023 platí nové znění "újmových" vyhlášek, ty zemědělské jsou rozšířené o vlka.
Celý článek O násNáhrady za újmu vzniklou omezením zemědělského a lesního hodpodařeníJaký je rozdíl mezi odborným stanoviskem, odborným posudkem a kdy a od koho je žádat?
Celý článek O násOPŽP a IROP - jaká stanoviska žadatel potřebuje?