Spuštění portálu ISOP
Aktuality, akce a tiskové zprávy
null Spuštění portálu ISOP
Spustili jsme nový portál ISOP
10. 4. 2024
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR spustila na konci března nový portál služeb Informačního systému ochrany přírody (ISOP). Portál je jedním z výstupů projektu Sjednocený informační systém ochrany přírody ČR – nástroj podpory hodnocení stavu chráněných území a chráněných druhů ISOP. Ten byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí [1]. Původní portál byl již zastaralý, veřejnosti sloužil téměř 20 let [2].
Nový portál ISOP sdružuje data o ochraně přírody a krajiny a pomocí různých aplikací a služeb ISOP je zdarma poskytuje veřejnosti. Umožňuje také vzájemné propojení dat a jejich zobrazení. Díky tomu se stal novou platformou pro sledování stavu chráněných území a jejich předmětů ochrany na národní a i evropské úrovni ochrany. Uživatelé se také v budoucnu dozví, jaká opatření se pro jejich zachování realizovala.
Portál ISOP je rozdělen do šesti hlavních tematických okruhů: územní ochrana, druhy, biotopy a stanoviště, péče o přírodu a krajinu, registr krajiny a poskytování dat. Celkem obsahuje téměř 4 tisíce karet chráněných území České republiky a přibližně stejný počet karet památných stromů. Portál dále sdružuje 60 tisíc karet druhů vyskytujících se na našem území. Tyto karty integrují aktuální záznamy o výskytu evidovaných v Nálezové databázi ochrany přírody [3]. Novinkou jsou i karty přírodních stanovišť a přírodních biotopů včetně mapových zákresů jejich výskytu.
Převážná většina informací a dat na portálu ISOP je přístupná veřejně bez omezení. Pro orgány ochrany přírody, vědce a univerzitní pracovníky portál nabízí další aplikace a nástroje, které jsou dostupné po přihlášení. Cílem propojení aktuálních datových a informačních zdrojů je snazší a jednotná prezentace dat veřejnosti včetně státní správy.
Na portálu ISOP se i nadále pracuje. Případné komplikace, které se mohou v prvních týdnech po spuštění vyskytnout, budeme průběžně odstraňovat.
Novinky portálu ISOP:
- Souhrnné zobrazení hodnocení předmětů ochrany (druhů, přírodních stanovišť) v rámci jednotlivých chráněných území i na dalších místech naší republiky.
- Kromě informačních karet druhů portál nově nabízí také informační karty pro chráněná území, památné stromy, biotopů a přírodní stanoviště.
- Přehled stavu předmětů ochrany a chráněných území na evropské úrovni.
- Přehled opatření vynaložených na zachování chráněných území a jejich předmětů ochrany.
- Moderní grafika a přehlednost nabízených služeb a aplikací rozdělených podle témat.
Poznámky:
[1] Více o projektu Sjednocený informační systém ochrany přírody – nástroj podpory hodnocení stavu chráněných území a chráněných druhů ISOP najdete na stránce projektu.
[2] Provoz původního Portálu ISOP bude ukončen přibližně do jednoho roku.
[3] Nálezová databáze ochrany přírody aktuálně sdružuje více než 34 milionů záznamů pozorovaných druhů živočichů a rostlin na území České republiky. Databáze je dostupná na této adrese.
Autor úvodního snímku: Jan Miklín
Portál ISOP, hlavní stránka
Strnad zahradní, portál ISOP
Horské stanoviště, portál ISOP