Odebírat RSS

null Ochránci přírody v nejcennějších partiích Jeseníků posilují strážní službu

AOPK ČR, ústředí

Ochránci přírody v nejcennějších partiích Jeseníků posilují strážní službu

18. 1. 2021

Více než tři stovky lidí na skialpech a snowboardech vyrazily o víkendu do oblasti Ovčárny a Pradědu v chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Neodradila je ani páteční tragédie, při které zahynul skialpinista v nejnebezpečnějším lavinovém svahu v národní přírodní rezervaci Praděd, kam je vstup zakázán. Právě proto, že se v horách očekávalo větší množství turistů, posílila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR strážní službu v nejvyšších partiích hor. Ta neukázněné návštěvníky z těchto nejcennějších míst vykazuje. Jen o víkendu udělila desítku pokut.   

„Je nepochopitelné, kolik skialpinistů a snowboardistů vědomě porušuje zákazy vstupu mimo trasy v nejcennějších lokalitách chráněné krajinné oblasti a nerespektuje doporučení horské služby jen pár hodin po takové tragedii. Svou jízdou v zakázaných oblastech hranami lyží poničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší chráněné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období. Naši strážci je na to upozorňují, řada lidí ale doporučení bohužel nerespektuje,“ vysvětluje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.   

Základním a společným pravidlem pro pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další je respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích (široká oblast Pradědu, Šerák - Keprník, Králický Sněžník, Rejvíz, Skřítek). Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům.  Současně také platí ustanovení lesního zákona (v celé CHKO i mimo), kde je v lesích zákaz pohyb na lyžích (na kole, na koni, na saních) mimo lesní cesty a značené trasy. V nejexponovanějších oblastech bude i nadále posílena strážní služba, včetně kombinovaných hlídek s Policií ČR. 

„Doporučení je jednoduché – plánovat výlet s rozumem, s ohledem na aktuální situaci a své schopnosti a možnosti. V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace i aktuálně nevyužívaných sjezdovek, kde lze vyrazit na skialpové túry,“ dodává Petr Šaj.  

Vloni na jaře připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR projekt “S námi do přírody”, který přináší výběr zajímavých tipů na výlet do chráněných území. Řada z nich je využitelných i v zimním období. Více na www.snamidoprirody.cz.

Foto: Archiv AOPK ČR.

archiv 2