null Hledá se evropský strom roku

AOPK ČR

Hledá se evropský strom roku

2. 3. 2022

Hlasování skončilo. Výsledky budou vyhlášeny 22. března.

Nadace Patrnerství, která akci pořádá, postavila mimo soutěž Ruskou federaci. Hlasujícím zaslala mail, kde vysvětluje, že tak jedná v reakci na agresi Vladimíra Putina, který se rozhodl přinést válku do Evropy a napadl Ukrajinu, Jedná se o vzkaz pro něj, nikoli o akt, namířený proti běžným občanům, ruským ženám a mužům. Více zde: https://www.treeoftheyear.org/Blog/Russia-loses-participation-in-European-Tree-of-the

Za Českou republiku soutěží Lukasova nebo také Zpívající lípa, která vloni zvítězila v národním kole ankety Strom roku [1]. Postoupila tak do evropského kola, kde se pomyslně utká s dalšími vítězi z 16 států. Soutěž Evropský strom roku se letos koná po dvanácté [2].

Tato lípa je jedním z nejstarších a nejmohutnějších památných stromů v České republice. Stovky let roste ve spojení s přilehlou roubenkou v obci Telecí u Poličky. Mimořádná je i svou velikostí, jedinečným vzrůstem, vitalitou a úctyhodným věkem. Ten se odhaduje na 600-700 let. Právem proto patří k nejkrásnějším stromům v celé střední Evropě.

Lukasově lípě se také někdy říká zpívající. To odkazuje na zajímavý příběh z konce 17. století, kdy se prý v její dutině ukrýval stařičký hospodář a hlasitě si notoval u přepisování zakázaných žalmů a Nového zákona. Kolemjdoucím se tak zdálo, jako by zpívala sama lípa.

Pokud by se Lukasově lípě podařilo v této prestižní soutěži vyhrát, byla by už druhým naším stromem, který to dokázal. V roce 2020 totiž s velkým náskokem zvítězila Chudobínská borovice [3].

[1] https://zdarskevrchy.nature.cz/-/pamatna-lukasova-lipa-z-chko-zdarske-vrchy-se-stala-stromem-roku-2021

[2] Více o anketě Evropský strom roku se dozvíte na adrese: https://www.treeoftheyear.org/

[3] https://www.treeoftheyear.org/Previous-Years/2020/Chudobinska-borovice

Autor fotografií: Lucie Mojžíšová, Zdeněk Záliš

Strom roku - Lucie Mojžíšová
Strom roku - Zdeněk Záliš