Mohelenské opunciobraní - Žďárské vrchy
Aktuality a akce
null Mohelenské opunciobraní
Mohelenské opunciobraní
25. 10. 2024
Hlavní úsilí je již delší dobu zaměřeno na potlačení trnovníku akátu, který byl v minulosti dosti rozšířen především v okrajových částech dnešní NPR. Dnes se akát v chráněném území sice stále v menším množství vyskytuje, ale jeho zbývající ohniska jsou pod důslednou kontrolou a navazujícími cílenými zásahy.
Trnovník akát však není jediným nežádoucím invazním druhem v NPR Mohelenská hadcová step. K těm dalším patří zástupce u nás exotické čeledi kaktusovitých – opuncie hnědoostná. Tato rostlina pochází ze Severní Ameriky a jedná se poměrně odolný druh, který je u nás schopný přežívat zimu na suchých stanovištích v teplejších oblastech. Na step u Mohelna ji zřejmě v minulosti vysadil neznámý milovník kaktusů. V roce 2017 se ukázalo, že se na svahu pod dřevěnou vyhlídkou nachází již desítky plodících jedinců na ploše několika arů. Bylo tedy rozhodnuto přikročit k rázné akci a v roce 2017 byly zjištěné rostliny ze stepi odstraněny. Následující léta se však objevily další rostliny pod vyhlídkou i na jiných vzdálenějších místech. Nalezeny byly dokonce i vitální semenáčky. Opuncie se tedy na Mohelně šíří jak vegetativně (rozrůstání) i generativně (semeny). V srpnu roku 2023 proto pracovníci AOPK ČR uskutečnili další „opunciobraní“, při němž pokračovali v likvidaci rostlin pod vyhlídkou a na dvou dalších nově objevených místech několik set metrů od původního zdroje.
Letos v září botanici ověřili, že se na lokalitě pod vyhlídkou opuncie stále vyskytují a prosperují. Jeden její trs dokonce přímo omezoval místní ikonickou rostlinu - podmrvku hadcovou. Podmrvka je drobná skalní kapradina, která patří k nejvzácnějším rostlinám České republiky. Náleží mezi kriticky ohrožené druhy a na Vysočině ji lze nalézt pouze zde. I tentokrát byl skalnatý svah pod vyhlídkou úsilím pracovníků AOPK ČR opuncie zbaven. Cílem je, že tyto zásahy povedou k úplnému odstranění druhu z této unikátní národní přírodní rezervace. Po předchozích zkušenostech to však již zdaleka nelze považovat za jisté. Spíše naopak – výskyt tohoto i dalších nepůvodních invazních druhů v NPR Mohelenská hadcová step je třeba nadále bedlivě sledovat a podle potřeby proti nim cíleně zasahovat.
Od 1. 7. 2023 probíhá pod hlavičkou Agentury ochrany přírody a krajiny ČR projekt z Operačního programu životní prostředí. Cílem projektu je ustavení dlouhodobě funkčního systému sběru aktuálních a detailních dat o výskytu vybraných nepůvodních a invazních druhů, v době trvání projektu pak vlastní prakticky prováděný sběr dat. Tento systém si klade za cíl zajistit aktuální informace o stavu invazních druhů v České republice. Výstupem projektu budou detailní informace o aktuálním rozšíření vybraných nepůvodních a invazních druhů rostlin a živočichů.
Více o invazních druzích viz - Invazní druhy