null Jmelí - je chráněné, nebo je lepší se ho zbavit?

AOPK ČR, Správa CHKO Beskydy

Jmelí - je chráněné, nebo je lepší se ho zbavit?

7. 3. 2024

Jde o poloparazitický keř, který má schopnost dlouhou dobu růst na stromě, ale také ho může během několika let zahubit.

Jmelí má zvláštní kořínky (haustoria), kterými prorůstá do dřeva větve i kmene a odebírá stromu vodu, čímž ho po nějaké době natolik oslabí, že způsobí jeho úhyn. Stromy, které jsou v dobré kondici, mají lepší schopnost odolávat napadení. Stromy dlouhodobě oslabené setkání se jmelím bohužel neustojí a je otázkou, jestli takové stromy stojí za záchranu.

Stromy, které mají objem koruny napadené z více než poloviny, většinou doporučujeme ke kácení. Pokud jmelí neroste na obvodu koruny (a dalo by se tedy odstranit výraznějším obvodovým řezem) nebo pouze v jedné její části, kterou lze redukovat, je téměř nemožné strom ořezat bez výrazného poškození. Při ošetření se proto držíme arboristických standardů.

Jak dostat jmelí ze stromu?

Stromu s dobrou vitalitou a v dobrém zdravotním stavu se pokoušíme pomoci odstraněním jmelí. Nejpoužívanější metodou je odřezání větve alespoň 0,5 m od místa růstu jmelí tak, aby nedocházelo ke zpětnému prorůstání jmelí z haustorií. Další možností je vylomit keřík z větve, ale zde často dochází k opětovnému rychlému nárůstu. Ke stejným výsledkům docházíme i při postřiku jmelí přípravkem Cerone 480+, který způsobí rozpad keříků, ale nezahubí haustoria, takže v následujících letech se obrost vrací. Návratnost jmelí po ošetření uvedenými metodami je různě rychlá, ale bohužel téměř stoprocentní. Nejlepší metodou tak zůstává hlubší řez kombinovaný s postřikem na místech, kde řezat nelze (kmen, kosterní větve). Obecně platí, že jakýmkoliv opakovaným odstraňováním keříků v intervalu alespoň 2-3 roky lze další rozvoj napadení dlouhodobě blokovat. Více se dozvíte z článku zde

Existují dotace na odstraňování jmelí?

V případě skutečně významných stromů je možné na ošetření stromů od jmelí čerpat příspěvek, podání žádosti lze konzultovat na pracovišti AOPK ČR v Ostravě. K financování plošné likvidace jmelí na větším území, např. na celé části katastru obce nebo v parku, je vhodný Operační program životní prostředí. Přípravu rozsáhlejšího záměru je vhodné začít na vedení obce. Další informace k financování i jiných opatření v krajině lze nalézt na adrese www.dotace.nature.cz.

​​​​​​​Foto: V. Polochová

Jmelí bílé pravé na stromě.
Jmelí bílé pravé na stromě.
Jmelí bílé pravé na stromě.
Jmelí bílé pravé na stromě.